vypravěčka příběhů

pondělí 7. února 2022

Přeháňka na Long Beach


Pondělní ráno je namalováno na modro. Obléknu si své oblíbené modré šaty s puntíky, které mi dodávají pocit svěžesti a běžím s Eli do školy. Cesta nám trvá dvacet minut. Díky bohu za tenisky! Jdeme pozdě. 

Rozhodla jsem se nejen postovat příběhy o těch oranžových západech slunce. O bezstarostných dnech na Kalifornských plážích, ale ukázat náš každodenní život bez příkras. O mém životě tady v přístavních městě Long Beach. Moc ráda bych chtěla zachovat tu jeho autentičnost a aktuální stav. Nejen mé mysli, ale i místa kde žiji s manželem a naší pětiletou dcerou jako rodina. A pokud je vám americký kontinent dosud zcela neznámý či méně prozkoumaný, nebo hledáte inspirace na dovolenou v zemi snů tak právě já vám mohu být vaším nekatalogovým průvodcem. Tak jdeme na to. 

To rozhodnutí je správné, protože se i dnes stala hodně nepříjemná věc a já se s vámi o ní podělím. Sedím před kavárnou kde už znají moje jméno. Popíjím kávu. Pozoruji vše kolem. Muže se dvěma roztomilými pejsky, velký americký kamión značky Coca Cola, paní co si vyzvedává z prádelny čerstvě vyžehlené bílé košile. U protějšího stolu se na mne usměje pohledná a stylová černoška a úsměv jí vracím. Začíná se mi slunce opírat o záda. Je to strašně příjemný pocit. Pokračuji ve svém bádání a začnu překládat do angličtiny můj příběh o Las Vegas. 

Když vedle mne zaparkuje auto a v něm sedí muž. Asi čeká na svoji ranní kávu. Pozn.:V USA je velmi běžná věc, že spousty lidí používá své auto jako jídelnu, chill zónu. Často uvnitř jí a přitom telefonují nebo si dají šlofíka. Muž na mne začne povykovat a divoce gestikulovat. Vidím, že je ve velmi opojném rozmaru a kouří trávu. Nasadím si svá sluchátka, pustím oblíbené taneční album a překládám. Ani nevím jak dlouho tu sedím. Když dokončím psaní tak se chci projít na pláž. Muž v autě jede vedle mne rychlostí mých kroků, křičí, nabízí mi jointa. Vypadám snad na party girl? Procházím ulicí. Zrovna tento den se čistí některé ulice a tak nikde neparkují auta. Řidič je tak ještě blíže. V hlavě se mi honí šílené myšlenky. Budu utíkat? Ne, neumím běhat. Zajdu na konci ulice do salónu? Uf, mají zavřeno. Co když mne chytne za ruku a strhne do auta? Kde je policie a mám volat 911? Jediné co mne napadne, že volám svému muži. Hledám spot kde na něj počkám. Místo kde se pohybuje hodně lidí, před bankou. Snažím se nebrečet a dávám si vlasy na stranu, aby nezahlédl můj obličej v křeči. Muž je stále v autě vedle mne, pak usoudí, že asi jeho parťákem nebudu a prudce zatočí a odjede. Za pár minut se manželovi rozbrečím v autě.  Těch pár minut co jsem šla po ulici bylo nekonečných. Klepu se, ramena se mi svírají, bolí mne žaludek. Jedeme do restaurace. Už jsem v bezpečí. 

No a taková je dnes i naše Long Beach. Co byste udělali vy v ten moment? Byla ta situace nebezpečná? Nebo to byla jen hra na kočku a myš?  

Na závěr a to i přesto jak Ameriku dlouho miluji a vy to víte bych chtěla poukázat na to, že každý občan v USA vlastní zbraň. Tráva je tu k prodeji legální. Vše se tu dovoluje. Jak ideologie praví : americký občan je svobodný, protože žije ve svobodné zemi. 

Dnes jsem se svobodně necítila. Jo a do školy jsme to s Elinkou stihly. 

Tak se opatrujte. 

Vaše Sweetest Dot. /Sladká tečka/

Share:

pátek 4. února 2022

Vůně a emoce



Dobrý den slečno, mohu se vás na něco zeptat? Vy tak krásně voníte, jaký používáte parfém? Ptá se slečna za kasou v kavárně. Mluví se mnou na vzdálenost jednoho metru, přes plexisklo, v roušce. Ta vůně je tak výrazná, že provoní celou místnost. Vytvoří tak řetězovou reakci smyslů. Přichází ke mne další žena se stejnou otázkou. Přisedá si k mému stolu a začne si číst román Milenec lady Chatterleyové. Zasní se. Opět se ptá na tu vůni a začne si do mobilu psát její značku a jméno. Vyndám s kabelky vůni a ženu navoním. Zasníme se obě. 

Vůně jsou takovými průvodci k setkávání, navázání hloubky našich pocitů a propojení na jiný stupeň. Kdy se z cizích lidí stávají spojenci. Spojenci co prostě milují vůně a nebojí se zeptat. Jako tady v Americe je jejich přirozená zvídavost a pokládání otázek na jakékoliv téma. To na nich miluju strašně moc. A zůstalo to i mne. Prostě se ráda ptám a mluvím. Je to něco co v Čechách není běžné a spíše to lidi obtěžuje. Když přiletíme do Prahy, často se lidí ptáme jak se mají třeba na poště nebo v supermarketu. Vždy se setkáme s negacemi a kyselými výrazy. Toto je jedna z věcí proč se tu cítím tak dobře. Jsem vnímána, viděna, vyslechnuta a cítím se tu výjimečně. Američani tomu říkají tzv. Small talk. Nepřidává to na důležitosti jen jejich kontaktnosti. Ale zpět k vůním.

Dříve jsem tak vůně nevnímala. Výběr a koupě vůně pro mne vždy byla vzpomínková záležitost na to dané místo, zemi, zážitek. Jistá prestiž podle toho, kterou značku koupím a kolik stojí. A teď je to pro mne důkaz toho, že společnost potřebuje emoce. Rozkmitat ty malé čichové buňky a zažít ten pocit něčeho neznámého. Stát se těmi zvídavými dětmi, které chtějí být aspoň na malou chvíli součástí čichové hry v tom zájmovém kroužku. 

Nebojme se ptát se, když nás něco zaujme. Nebojme se překročit tu vzdálenost mezi ostatními a nebojme se výměny staré vůně za novou. Povídejme si. Propojme se. Budeme mile překvapeni jaké lidi tak přitahujeme a třeba se něco nového naučíme od nás samotných. 


Jakou vůni máte nejraději vy a co ve vás vyvolává, když se navoníte?

A pro ty zvídavé se parfém jmenuje Valentino Voce Viva a tváří je má oblíbená Lady Gaga. 


Vaše Sweetest Dot.

Share:

pátek 27. března 2020

Přítel je zrcadlem nás





Již delší dobu mám něco na srdci a chci sdílet své pocity, emoce a také své osobní poznatky ohledně přátelských vztahů.  Dlouho jsem poslouchala starosti žen kamarádek u kávy. Jejich trápení  nad jejich životy, většinou negativismus a velmi mne to zasáhlo. Mnohem více než jsem si myslela a nechala se emotivně stáhnout někam kam jsem nechtěla. Nebylo na každém příběhu nic pozitivního a radostného a já chodila domů totálně emočně vyčerpaná.

Tyto myšlenky jsem napsala pro vás. Pro všechny ženy. Buďte šťastné. Moc vám to přeji. 

Již od dětství si neseme nějaké vzorce chování. Některé postupem času přirozeně změníme, některé si neseme po celý život. Jaký máme vztah s rodiči nás prostě ovlivní. Je jen na nás jak moc jsme silní a dokážeme dál s informacemi pracovat. Co mohu ovlivnit, mohu změnit? Čím je člověk starší tím více má tyto vzorce zakořeněné a je těžké mu něco vysvětlovat, i když má například mladou moderní duši. 

Pravý přítel dá dostatek času, kdy ten druhý potřebuje. A pokud má něco na srdci tak mu to sdělí, i když to může druhého člověka zklamat, překvapit. Nebo se nad tím objektivně zamyslí a zjistí třeba, že ten přítel měl v něčem pravdu a svým způsobem mu pomohl udělat některé důležité kroky k těm zásadním rozhodnutím, aby byl šťastnější a spokojenější. Protože každý z nás chceme, aby v našich životech panovala láska, spokojenost a vyváženost. Pokud život nemá jistý balance, stabilitu tak nás rozhodí sebemenší věci kolem nás a začneme vše vidět negativně. Například : Proč? se mi nedaří zhubnout, mám špatný vztah se svými rodiči, nevěřím mužům, nemám ráda svoje tělo, venku je hnusně, všechno mne bolí, jsem sama. A mohla bych tak pokračovat ještě dlouho se seznamem. 

Přítel je takovým zrcadlem nás. Ukazuje nám cestu. Ať je jakákoliv! Pamatujete si na scénu seriálu Sex and the City, kdy Samantha vypráví o vztahu, ve kterém již není šťastná?  Je v něm pouze protože s ní její mladík Jerry přežil i ty těžké dny, kdy ji diagnostikovali rakovinu? Její kamarádky ji řekly, že právě přirovnala jejich vztah k této těžké nemoci. Staly se v ten moment jejím zrcadlem a ukázaly jí ten správný směr. 

Z vlastní zkušenosti vím, že pokud má člověk otevřené oči a přemýšlí více radikálně a naslouchá svému egu, které se mu snaží většinou vše ztížit tak potom dokáže mnohem více ocenit snahu druhých mu pomoci.

Nikdo není dokonalý. Nacházíme se v různých časových úsecích , v různých situacích a náladách. 
A kdo z nás dokáže přiznat chybu, že se mýlí? Nebo že některé vztahy by mohl o trošku zlepšit, naučit se odpouštět a dát jim prostor?

Udělat ten první krok!  Pro sebe. Pro nikoho jiného. Jen pro sebe a svůj spokojený život a  třeba i klidný spánek. 


Vaše Sweetest Dot



Share:
Blogger Template Created by pipdig